Moral fm de “Tiroit” leri konuştuk.

Bu gün Moral fm de "Tiroit" leri konuştuk

Duygular, düşünceler bizim malımız, mülkümüzdür. Onları ne kadar doğru yönlendirebilir veya kontrol edebilirsek diğer insanlarla ilişkilerimizi de o kadar iyi olur.

20-30 cm boyutlarında olan Tiroit bezi, bütün bazal metabolizma hızımızı etkiliyor. Zıt karakterli iki büyük hastalık grubunun oluşumunda farklı duygular önemli rol alır. Bu hastalıklar "Hipo ve Hiper" Tiroitdir. Hiper tiroitin duygusal sebepleri:

Çevrendeki herkesin işini ilk önce ve hızlıca yapmalısın. Başkalarının refahı için çalışmazsan ve herkesten önce bitirmezsen saygı ve sevgiye layik değilsin düşünce kalıbı hipertiroid oluşumunu tetikler. Bütün vücudun metobalizması hızla çalışır, çarpıntılar başlar, hep olayların merkezinde olmazsanız da öfke patlamaları başlar. Ne yeseniz de kilo almazsınız.

Çünki siz bütün işlerde birinci olmalısınız

Bu arada kendi isteklerinizi sonra yapar veya hiç yapmazsınız.

Aksine "Kendi hayatını kendin yönetemezsin", "Yüzüne gözüne bulaştırırsın" ,"Sana hep destek gerekir yoksa kendi ayakların üzerinde duramazsın" "Hatta bensiz sen bir hiçsin" düşüncesine inanmış ve onun doğrultusunda hayatınızı yaşıyorsanız kilolarınız sizinle hep birliktedir, soğuğa hiç tahammül edemezsiniz, ödemlerden kurtulamaz, duygu çöküntüleri yaşarsınız. Ve siz hipotiroidsiniz.

Bu durumların çözümü ise ancak"Mental tedavi" iledir.