Riyad Uluslararası Türk Okulu Mental Tedavi Konferansı

2005- 2013 yıllarından sonra Riyad Uluslararası Türk okulunda konferans yapmak çok heyecanlandırıcı idi.2005 yılında Türk Elçiliğinin de destekleri ile eğitimleri  burada başlatmıştık. Mekan aynı, katılımcılar farklı idi. Gurbetin verdiği bir özlem de vardı katılımcıların yüz ifadelerinde .

Dünyadaki büyük sağlık problemlerinden biri olan ve istatistiklere göre daha da global bir  sorun haline gelecek  Şekerli Diyabetin Mental tedavisini konuştuk. Her radyo programında ve seminerlerde olduğu gibi konuyla ilgili şahısı çoğunluk hatırladı . Şekerli diyabetin duygusal sebeplerinde” kişi; herkese eşit pay düşmesini ister hayatta. Onun düşlediği adalet hayata geçmeyince hep şikayet eder.’ Adaletsizlikten yakınır” dediğimiz zaman ‘Hocamızın karakteridir bu.’ Geri dönüşümlerini aldık. İnsan duygularını ifade edemeyince, demek ki, hastalığı ile kendini ifade ediyor, kanısına bir daha vardık.

Gurbette yaşayan, vatanının hasretini çekmekten bunalan insanların kalbine azıcık da olsa ferahlık geldiyse ne mutlu bize. Bu duyguları hissetmemizi sağlayan , bu programı organize eden okul müdürü Mehmet Bilgi ve yardımcılarına, bütün öğretmenlere ve bütün katılımcılara teşekkür ediyorum. Ayaklarınıza ve gönlünüze sağlık.